Karty graficzne Nvidia z technologią ograniczającą kopanie kryptowalut – cios w górników?

Nikogo obecnie nie dziwi fakt, że karty graficzne podrożały, również ze względu na wzmożoną działalność górników kryptowalut, którzy obecnie okopują rynek. Topowe karty graficzne wykorzystywane są jako części eksploatacyjne wielkich kombajnów walut technologii blockchain. Co się zmienia? A zmienia się dość dużo i to jeden z pierwszych kroków niwelowania tego zjawiska, ale czy słusznie? Sprawdź w naszym artykule!

Czym jest technologia ograniczająca wydobycie kryptowalut w kartach graficznych?

Technologia, która została zastosowana w RTXach jest algorytmem, który ogranicza wydobywanie kryptowalut przy użyciu karty graficznej. Jak podają źródła, technologia ta działa obecnie dla ETH i kilku innych kryptowalut. Ograniczenie to ma sprawić większą żywotność kart graficznych od Nvidia i co wpływa na uciechę graczy – niższa cena kart graficznych.

Na co uważać przy kupnie karty graficznej?

Rynek wtórny kart graficznych jest obecnie zalana falą różnych, przeróżnych modeli z dopiskiem „nigdy nieużywana w koparce” – tak, na pewno. Mój dobry znajomy, który jest pasjonatem hardware’u i lubi testować różne rzeczy, zakupił jedną kartę graficzną w 3 różnych cenach na popularnym portalu aukcyjnym. Co wyszło? Wyszło to, że 2 z 3 były używane w koparce (te tańsze) z zapewnieniem sprzedawcy, że tak nie było. Oczywiście, trzeba liczyć się z faktem, że karta mogła być już nawet z 3 ręki i poprzedni właściciel o tym nie wiedział, ale niesmak jednak pozostał. Osobiście wybierając teraz kartę graficzną, zacisnąłbym pasa i zakupił coś nowego, lub chociaż na gwarancji. Wtedy mamy pewność, że jak była używana jako koparka to nie dłużej niż 2 lata. – Tak, przy intensywnej pracy to jest dużo, ale zawsze to dodatkowe zabezpieczenie. Z pomocą oczywiście przychodzi portal ceneo, gdzie porównasz ceny kart graficznych i innych podzespołów. Osobiście polecam 🙂

Podzespoły - wybierz na Ceneo.pl

Jaka będzie przyszłość kart graficznych i kryptowalut?

Rosnąca popularność górników i wielkich koparek kryptowalut może oczywiście prowadzić do wielu czynników – między innymi rozwinięciu technologii blokujących górnictwo, ale też do… ich większej wydajności przy kopaniu i powstawaniu kart nakierowanych stricte dla nich. Nie można zapomnieć oczywiście o jednym z największych aspektów, który jest poruszany od dłuższego czasu na różnych forach dyskusyjnych – cenie. Subiektywnie patrząc, jeżeli karty graficzne obecnie są, w jakiej cenie są (i rosną), a sprzedaż nie za bardzo spada, to czy producenci sprzętu będą chcieli tą cenę zmniejszać? Pamiętam, jak sam kupowałem z 4 lata temu nową kartę graficzną  – GTX 1050 Ti, przeciętniak bez fajerwerków. Cena tego egzemplarza (nowego) obecnie opiewa w granicach 1100 – 1200zł, a w tamtym czasie zapłaciłem dokładnie 725,85zł. Szok. Ale co poradzić? Tak rozwija się obecnie świat i poza tym, że nie jestem, szczególnym zwolennikiem inwestycji w kryptowaluty wiem na pewno, że inwestycja 4 lata temu w nowy komputer była jak najbardziej słuszna, bo teraz (pomijając fakt, że jest to sprzęt grubo ponad 4-letni) musiałbym zapłacić minimum 1000zł więcej, aby coś takiego złożyć – jestem na plus!

Sprawdź ceny popularnych kart graficznych i sam się przekonaj. ile to teraz wszystko kosztuje!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.