SpaceX Inspiration 4 – cywilna misja na orbitę okołoziemską.

Kosmiczna technologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Od wynalezienia pierwszego samolotu przez braci Wright minęło niespełna 117 lat – pierwszego lotu w kosmos 60 lat, a od pierwszej cywilnej (prawdziwej) misji na orbitę dzień! Bo to właśnie ta grupa cywilów z bardzo krótkim okresem przygotowania wyruszyła razem z firmą SpaceX w podróż, którą zapamiętają na całe życie. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Czwórka cywili w kosmosie – kim są?

W załodze znalazły się 4 osoby, w której skład wchodzą dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Jared Isaacman, Sian Proctor, Hayley Arceneaux i Christopher Sembroski zapisali się w kartach historii jako cywile w kosmosie bez formalnego przeszkolenia na astronautów. Jared Isaacman jest amerykańskim miliarderem i CEO firmy Shift4 Payments. Sian Proctor jest profesorem geologii i co ciekawe – swój bilet wygrała w loterii organizowanej przez firmę Jareda Isaacman’a. Hayley Arceneaux pracuje w szpitalu i posiada tytanową protezę nogi, która będąc dzieckiem, pokonała nowotwór. Christopher Semborski swój lot w kosmos zawdzięcza przyjacielowi, który w prezencie podarował mu swoje miejsce – wspaniały prezent prawda? Naszym zdaniem bardzo… Na pewno oryginalny!

Prawdziwy lot w kosmos Inspiration 4 – przez 3 dni

Poprzednie i w zasadzie całkiem niedawne loty w kosmos organizowane przez firmę Blue Origin i Virgin Galactic kierowały swoją grupę osób na suborbitę. Umożliwiało to podziwianie naszej planety w pełnej okazałości, lecz w skali kosmosu jest to dosłownie granica naszej atmosfery, gdzie „dopiero rozpoczyna się” stan nieważkości. Tym samym tamte misje trwały dosłownie chwilę. Misja SpaceX Inspiration 4 jest misją, która będzie trwała aż 3 dni, okrążając Ziemię po orbicie na wysokości 585km w statku Dragon 2.

Przyszłość turystyki kosmicznej już niebawem?

Miejmy nadzieję, że tak. Ostatnie wydarzenia ukazały nam, że obecnie jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu w kosmos firm prywatnych. Czołowi miliarderzy wykładają grube pieniądze, aby dowieźć swoich racji i stać się pionierami w tej dziedzinie. Widzieliśmy już Jeffa Bezosa i Richarda Bransona w akcji, a teraz pora przyszła na Elona Muska, który nie oszukujmy się – jak na razie prowadzi pod każdym względem. Turystyka kosmiczna to temat, który niesamowicie napędza do działania. Z obecnym przebiegiem wydarzeń czujemy, że będziemy bliżej „wakacji w kosmosie” niż podziwiania niesamowitych obrazów wykonanych przez kosmiczny teleskop Jamesa Webba, o którym jeszcze napiszemy. Nie możemy się tego wspaniałego urządzenia doczekać działającego jak co niektórzy – terraformacji marsa i szybkiej przeprowadzki, ale to obecnie odległa przyszłość. Pamiętajmy, że konkurencja napędza świat i ostatecznie to właśnie ona rozwija go najbardziej, co jest bardzo dobre dla zwykłych ludzi. Ja osobiście marzę o locie w kosmos i chciałbym, aby za naszego życia to się wydarzyło. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie miało to miejsce. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że ludzkość stawia co raz to większe kroki we wszechświecie, o którym jeszcze nie mamy bladego pojęcia. Trzymajmy zatem kciuki za osoby, które chcą rozwijać świat i my też dążmy do tego aby czynić go lepszym miejscem, poznając to, co ważne dla naszego ludzkiego gatunku.

Gdzie obejrzeć powtórkę przygotowań do lotu i sam lot?

Całość możecie obejrzeć oczywiście w wielu serwisach internetowych umożliwiających oglądanie materiałów wideo. Najpopularniejszy z nich – YouTube i blisko 5 godzinna transmisja organizowana przez firmę SpaceX pokaże Wam od początku do końca, na czym polegała taka misja.

Link oczywiście umieszczamy poniżej. Usiądźcie wygodnie w swoich fotelach gamingowych i życzymy Wam miłego seansu! My już wyczekujemy w popcornem w rękach na powrót naszych śmiałków na Ziemię. Zrobimy aktualizację całości, jak misja się powiedzie, bo nie ma innej możliwości.

Aktualizacja wpisu po przylocie na Ziemię astronautów misji Inspiration 4

Jak już wiecie – misja się udała. Całość przebiegła sprawnie i bez większych komplikacji, no może poza awarią toalety, o której poinformował na swoim twitterze Elon Musk – CEO firmy SpaceX. Mimo tego aspektu, cieszymy się bardzo i oczekujemy na kolejne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.