JÄRVFJÄLLET, czyli Markus 2 od IKEA

Czy jest na sali ktoś, kto nie zna modelu fotela komputerowego Markus? Ikea przez bardzo długi czas podbijała nim serca osób, które wiele godzin dziennie spędzają przy biurkach – niezależnie od tego, czy są oni graczami, standardowymi użytkownikami komputerów, specjalistami, czy pracownikami biurowymi. Markus sygnowany logo Ikea zasłynął przede wszystkim doskonałą wentylacją, która gwarantowała nam siateczka zamiast standardowego tapicerowanego oparcia wypełnionego pianką. Niemniej jednak model Markus Ikea doczekał się swojego następcy . Co dziwne, nie jest on już dostępny pod nazwą Markus, a JÄRVFJÄLLET. Tak, jakby Ikea chciała striggerować klientów z innych części świata, którzy łamią język podczas prób prawidłowej wypowiedzi. Wydaje nam się jednak, że określenie Markus 2 idealnie pasuje i pracownicy Ikea doskonale będą wiedzieć, o czym mówisz, pytając o dostępność towaru.

Co się zmieniło? Czy JÄRVFJÄLLET oferuje więcej niż Markus? Sprawdźmy i przekonajmy się, czy Ikea zaskoczy nas pozytywnie modernizacją swojego najpopularniejszego fotela komputerowego.

Sprawdź również:

 Prototype Titan Alcantara PRO 

Fotel obrotowy Prototype Alcantara

Sprawdź cenę!

 Prototype Hero Black Fabric 

Fotel oborotowy Prototype Hero Black

Sprawdź cenę!

 Prototype Desmo XL Alcantara 

Fotel obrotowy Prototype Desmo

Sprawdź cenę!

Prototype Spider Alcantara

Fotel obrotowy Prototype Spider

Sprawdź cenę!!

Unique Fotel Wau 2 

Sprawdź cenę!

Grospol Fotel Biurowy Supreme

Sprawdź cenę!

Halmar Fotel Desmond

Sprawdź cenę!

GIOSEDIO FBJ004

Sprawdź cenę!

Fotel biurowy Markus – wspomnienia wciąż aktualne

Chcąc opowiadać o modelu JÄRVFJÄLLET, nie można zapomnieć o Markusie. Przypomnijmy sobie na samym początku, co oferował fotel biurowy Markus i dlaczego zyskał on tak duże uznanie użytkowników. Po pierwsze – była to stosunkowo prosta konstrukcja wyposażona w:

 • profilowane oparcie z siatki (dostosowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa);
 • tapicerowane podłokietniki (bez możliwości regulacji);
 • zagłówek (bez możliwości regulacji);
 • regulację pochylenia oparcia;
 • regulację wysokości siedziska;
 • mechanizm regulujący kąt nachylenia oparcia (4 pozycje);
 • funkcję bujania;
 • wypełnienie siedziska pianką poliuretanową;
 • możliwość szybkiego demontażu siateczki oparcia w celu wyczyszczenia (dzięki suwakom błyskawicznym);
 • plastikowe koła z funkcją hamulca, gdy użytkownik z niego korzysta;
 • siłownik zapewniający możliwość maksymalnego obciążenia na poziomie 110 kg.

Można więc zauważyć, że Markus od Ikea nie był imponujący – pod każdym względem. Niemniej jednak w sieci ciężko znaleźć negatywne opinie – zwłaszcza że zakopane są one przez tysiące pozytywnych komentarzy. Czym zatem porwał on serca użytkowników?

Przede wszystkim niezawodnością i faktem, że Markus posiada 10-letnią gwarancję producenta. Nawet po 2-3 latach ślady użytkowania bywają nieznaczne i zazwyczaj wynikają one z niewłaściwego użytkowania lub wypadków losowych. Do tego dochodzi wydajna wentylacja w okresie letnim, co gwarantuje komfort eksploatacji – nawet przy wielogodzinnej eksploatacji.

Nie można jednak powiedzieć, że Markus to fotel komputerowy bez wad. Należą do nich przede wszystkim takie aspekty, jak:

 • brak możliwości regulacji podłokietników, co może utrudniać przysunięcie się do biurka i powodować dyskomfort;
 • wysuwanie się siedziska w płaszczyźnie poziomej o około 2-3 centymetry;
 • stukanie podczas opierania spowodowane niedospawaniem długości oparcia w stosunku do siedziska;
 • irytujący dźwięk błyskawicznego zamka znajdującego się wewnątrz oparcia, który podczas ruchu uderza o twarde elementy.

Są to jednak stosunkowo niewielkie mankamenty, do których można się przyzwyczaić. Markus jest zatem fotelem biurowym, który zaskoczy wielu wymagających użytkowników – zwłaszcza że posiada on aż 10-letnią gwarancję!

Markus w dalszym ciągu jest dostępny w ofercie Ikea – mimo tego, że JÄRVFJÄLLET to w pewnym sensie jego unowocześniona wersja. JÄRVFJÄLLET posiada jednak wyższą cenę (599 zł Markus i 799 zł JÄRVFJÄLLET).  Co zmienia się w modelu JÄRVFJÄLLET? Sprawdź i samodzielnie oceń, czy nie lepiej wybrać tańszą i starszą alternatywę.

Markus 2, czyli JÄRVFJÄLLET – Ikea ponownie podbija serca klientów

Na sam początek warto zaznaczyć, że obecnie (stan na dzień 14.02.2022) JÄRVFJÄLLET jest niedostępny w sprzedaży online. Oznacza to, że prawdopodobnie jest on dostępny w ograniczonej liczbie sztuk w poszczególnych oddziałach i istnieje ryzyko, że większość z nich jest wyposażeniem poekspozycyjnym lub pochodzącym ze zwrotów. Warto zwrócić jednak uwagę, że Markus 2 (czyli JÄRVFJÄLLET) to nie fotel gamingowy, a konstrukcja dedykowane dla biur i gabinetów. Niemniej jednak pod wieloma względami nie ustępuje on bardziej rozbudowanej konkurencji.

Dlaczego klienci wykazali tak duże zainteresowanie tym fotelem? Można uznać, że jest unowocześniona i zmodernizowana wersja fotela Markus od Ikea. Otrzymujemy w nim zmodyfikowane komponenty, których zabrakło w Markusie. Należy do nich m.in. regulacja zagłówka i możliwość ustawienia wysokości poduszki podpierającej odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Na największe uznanie zasługuje jednak fakt, że użytkownicy otrzymują możliwość regulacji podłokietników – czego szczególnie brakowało w Markusie. Oprócz tego fotel komputerowy JÄRVFJÄLLET oferuje:

 • ergonomiczną konstrukcja (wspornik oparcia idealnie odwzorowuje naturalną krzywiznę kręgosłupa);
 • oparcie z siateczki, co gwarantuje imponującą wentylację;
 • regulowaną podpórkę pod odcinek lędźwiowy;
 • wygodny i unowocześniony zagłówek względem modelu Markus (regulowany);
 • lekką konstrukcję;
 • łatwość i szybkość montażu;
 • możliwość regulacji siedziska przód i tył;
 • możliwość szybkiego ściągnięcia materiałowej tapicerki z siedziska (zamek błyskawiczny), co pozwoli na proste czyszczenie fotela.
 • Estetyczny i minimalistyczny design, który świetnie sprawdza się w biurach i gabinetach.

Samo siedzisko JÄRVFJÄLLET zostało wykonane z twardej drewnianej płyty. Wiele foteli gamingowych (nawet sygnowanych logo najpopularniejszych producentów) posiada wyłącznie pasy, których zadaniem jest utrzymanie użytkownika. Wiemy już, że tego typu rozwiązanie niekoniecznie sprawdza się podczas wielogodzinnej i regularnej eksploatacji. Sklejka natomiast zapewnia wytrzymałość na ponadprzeciętnym poziomie i nawet jeśli pianka z czasem zacznie twardnieć, ciężar użytkownika zostanie rozłożony w sposób naturalny.

Powyższy przykład to najlepszy dowód na to, że nowsze nie zawsze znaczy lepsze, a zazwyczaj jest jedynie droższe. Czy polecamy model JÄRVFJÄLLET? Tak. Posiada on wiele zalet – zwłaszcza że dostępny jest on również w wersji białej, która bez wątpienia doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń i biur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.