Myszka Gamingowa – Jak wybrać gryzonia? Najważniejsze informacje!

Myszka gamingowa to podstawowe narzedzie graczy. Ciężko wyobrazić sobie gaming bez myszki, która będzie dostosowana do indywidualnych preferencji użytkownika. Ergonomia, niezawodność i mnoga ilość funkcjonalności to najistotniejsze wartości, których wymagają gamerzy. Sprawdź listę rekomendowanych modeli.

Dlaczego warto kupować mysz gamingową nawet na amatorskim poziomie? Z poniższego materiału dowiesz się wszystkiego, co pozwoli Ci na rozwój umiejętności bez ograniczeń sprzętowych. Fotele gamingowe nie są jedynym narzędziem wykorzystywanym przez graczy! Sprawdź podstawowe informacji i ruszaj podbijać nieznane! Poniżej czeka na Ciebie lista rekomendowanych modeli myszek gamingowych.

Myszka gamingowa kontra biurowa – czy warto przepłacać?

Myszka biurowa jest dużo tańszą alternatywą dla myszki gamingowej. Czy warto zatem przepłacać, skoro jest to narzędzie wykorzystywane w tym samym celu? Amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grami komputerowymi, mogą nie odczuwać szczególnie dużej różnicy. Zakładamy jednak, że zauważalna będzie ona jednak po kilku dniach rozgrywki, gdy już poziom doświadczenia wzrośnie na tyle wysoko, że podstawowe funkcje przestaną być zadowalające. Pamiętaj, że design nie jest jedyną różnicą, a ilość przycisków ma przeogromne znaczenie dla rozgrywki. Nie daj się nabrać na obietnice mamy, która zapewniała lepszego burgera w domu niż ten w McDonald’s! Profesjonalna myszka gamingowa może mieć nawet do kilkunastu dodatkowych programowalnych przycisków! Zapomnij zatem o standardowych 2-3 funkcjach!

Dodatkowe przyciski nie są jednak jedynym wyróżnieniem myszki gamingowej. Dochodzi do tego aspekt jej kształtu, ponieważ ich boki są zazwyczaj wyprofilowane. Dzięki nim chwyt gracza w trakcie treningu lub meczów jest stabilniejszy i pewniejszy – co też przekłada się na sam wynik spotkania.

Mysz biurowa i mysz gamingowa – jakie są jeszcze różnice?

Praca biurowa nie wymaga perfekcji pod kątem sterowania kursorem. Word lub Excel to aplikacje statyczne, z których możemy nawet korzystać, nie posiadając myszki biurowej. W grach jest to jednak niemożliwe. Co to znaczy z praktycznego punktu widzenia?

Inwestując w myszkę gamingową nawet 100zł, należy zwrócić uwagę na zastosowane sensory. Przy standardowym procesie użytkowania myszki, wskaźnik DPI nie ma większego znaczenia. W przypadku gamingu DPI jest natomiast bardzo ważne. Warto więc korzystać z zaawansowanych modeli gryzoni dla graczy, które pozwalają na zmianę rozdzielczości. Zapewni Ci to możliwość personalizacji ustawień, co poprawi też płynność ruchu i zapewni dużo lepsze wyniki podczas spotkań lub treningów.

Interesujące propozycje myszek gamingowych

Myszka gamingowa do komputera

Inphic Pg1

Myszka gamingowa do komputera

Delux M629Bu

Myszka gamingowa do komputera

Logitech G502 Hero

Myszka gamingowa A40

A4 Tech Bloody Blazing A70

Myszka gamingowa Gensis

Genesis Xenon 200

mysz gamingowa Razer

Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077

Myszka gamingowa Razer

Razer Deathadder Essential

Myszka gamingowa Genesis 220

Genesis Xenon 220

myszka gamingowa trustTrust Gxt 131 Ranoo Myszka gamingowa inphicInphic Rgb Pg7

Cechy i parametry myszek gamingowych

Na co zwrócić uwagę wybierając mysz gamingową? Na liście najistotniejszych parametrów znajdziesz m.in.:

 • sensor (laserowy lub optyczny);
 • rozdzielczość/czułość (powyżej 1500 DPI, lecz pamiętaj, że wyższe DPI oznacza więcej możliwości – zwłaszcza przy możliwości płynnej oraz dynamicznej regulacji);
 • programowalne przyciski (ilość zależna od potrzeb, lecz od przybytku głowa nie boli);
 • technologię łączności (najlepiej przewodowa lub z możliwością wyboru komunikacji przewodowej/bezprzewodowej)
 • wytrzymałość mikroprzełączników;
 • ergonomiczny kształt i wysoką jakość wykonania;
 • możliwość regulacji wagi (poprzez dodatkowe obciążniki);
 • dopasowanie do strony użytkowania (myszka gamingowa może być przystosowana zarówno do potrzeb osób praworęcznych, jak i leworęcznych).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat istoty powyższych aspektów i parametrów podczas korzystania z myszki gamingowej? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i szereg szczegółów dotyczących wpływu specyfikacji dla jakości obsługi gryzoni komputerowych i satysfakcji.

Ilość DPI w myszkach dla graczy

DPI to liczba punktów obrazu przypadająca na cal. W rozwinięciu z języka angielskiego jest to skrót oznaczający dots per inch. Oznacza to m,in. że im wyższe DPI posiada dana myszka gamingowa, tym mniejszy ruch musi wykonać gracz, by przesunąć kursor z punktu A do B na ekranie komputera. Różnica zauważalna jest gołym okiem. Myszka gamingowa z ustawionym DPI stosunkowo wysoko działa szybko i można powiedzieć, że jej zachowanie jest ostre oraz chaotyczne. Przy ustawieniu DPI na niższym poziomie, ruch jest dużo wolniejszy. Mimo to charakteryzuje się on dużo większą płynnością. Może okazać się to niezwykle przydatne w momentach, w których potrzebne jest precyzyjne działanie.

Standardowe myszki biurowe zazwyczaj mają stałą wartość DPI, która jest z góry narzucona przez producenta. Myszki dla graczy są o wiele bardziej rozbudowane i oferują możliwość regulacji w bardzo szerokim zakresie. Już średnio zaawansowani gracze powinni wybierać urządzenia wyposażone w specjalny przycisk, który umożliwia natychmiastową zmianę z wysokiego DPI na niski lub odwrotnie.

Łączność – myszka gamingowa bezprzewodowa i przewodowa

Przejdźmy do jednej z największych wojen między graczami i spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy lepsza jest myszka gamingowa bezprzewodowa, czy urządzenie z kablem. Co ciekawe, na rynku znajdziemy profesjonalne myszki dla graczy w obydwu konfiguracjach lub umożliwiające pracę zarówno z akumulatorem, jak i przewodem. Wszystko dzięki coraz lepszej technologii. Dzięki niej myszki bezprzewodowe są tak samo precyzyjne i niezawodne co te, które zostały wyposażone w ogon. Brak kabla na pewno działa pozytywnie na poprawę komfortu graczy. Niemniej jednak największym problemem mogą być szybko wyczerpujące się baterie. Gdy akumulator zaczyna niedomagać, myszka może zacząć przerywać – a w kulminacyjnych i kluczowych momentach rozgrywki może to oznaczać duże problemy dla gracz.

Myszki gamingowe bezprzewodowe wyposażone są w moduł komunikacyjny, który umożliwia połączenie z odbiornikiem na podsawie sygnału fal radiowych lub Bluetooth. Druga technologia wydaje się lepszym rozwiązaniem. Jak wiadomo fale radiowe potrafią na chwilę gubić sygnał, gdy na ich drodze pojawi się przeszkoda – choćby niewielka. Zasięg myszy bezprzewodowych sięga nawet do 15 m, a większość gryzoni z ogonem posiada przewód o maksymalnej długości rzędu 1,8-2 m.

Różnią się one również wagą. Myszki gamingowe bezprzewodowe są zazwyczaj cięższe, do czego przyczynia się m.in. obecność akumulatorów i dodatkowych modułów łączności. Nie jest to jednak duży problem, a do niewielkich zmian naprawdę szybko można się przyzwyczaić i przestaniesz je dostrzegać już po chwili użytkowania. Niemniej jednak myszki przewodowe posiadają kabel, który może w dynamicznych sytuacjach wypiąć się od komputera lub sam przewód spląta się z innymi. Obydwa rozwiązania mają zatem tyle samo zalet, co i wad.

Jeśli więc nie możesz się zdecydować, czy lepiej pracuje Ci się z myszką bezprzewodową lub przewodową, zachęcamy do przetestowania obydwu rozwiązań. Bardzo istotne są w tym wypadku indywidualne preferencje. Zachęcamy jednak do tego, by test trwał przez kilkanaście dni lub nawet tygodni. Pozwoli Ci to realnie ocenić potencjał obydwu rozwiązań i sprawdzisz, czy powyższe wady przeszkadzają Ci w grze, czy nie stanowią one tak dużego problemu.

Złącza w myszkach – USB i USB-C

Częste podpinanie myszy do tylnego panelu jednostki stacjonarnej bywa frustrujące. Szukanie po omacku odpowiedniej strony wtyku w stosunku do gniazda zajmuje mnóstwo czasu, a im jesteśmy bardziej podirytowani zaistniałą sytuacją, tym trudniej nam to wykonać. Myszka gamingowa bezprzewodowa oczywiście może w pewnym sensie rozwiązać ten problem. Raz umieszczony czujnik sygnału nie musi być więcej odłączany – czysto teoretycznie. Problem miał zostać rozwiązany poprzez wprowadzenie standardu typu USB-C. Złącze jest uniwersalne pod kątem orientacji, lecz w dalszym ciągu nie jest ono stosowane w komputerach stacjonarnych. Czasem pojawia się w laptopach i urządzeniach mobilnych, lecz trzeba przyznać otwarcie, że ze względu na niewielki rozmiar i funkcjonalność, szczególnie upodobali sobie tę technologię producenci smartfonów i tabletów. Czy USB-C zastąpi klasyczne USB i doczekamy się czasów, gdy stanie się ono definitywnym standardem?

Coraz częściej więc można spotkać mysz gamingową posiadającą w USB-C. Jest to spowodowane faktem, że sprzęty komputerowe są odchudzane w rekordowym tempie. Warto zauważyć też, że kabel USB-C gwarantuje dużą przepustowość danych i można użyć go zróżnicowanych konfiguracji urządzeń. Złącze USB-C przyspiesza też tempo ładownia myszy. Dzięki temu nie musisz tracić czasu. Szybsze ładowanie pozwoli Ci na szybszy powrót do gry lub pracy. Biorąc pod uwagę to, że smartfony i tablety są wyposażone w złącze USB-C, myszka gamingowa może być z nimi sparowana (jeśli pozwala też na to system operacyjny urządzenia i ją wykryje). Taka forma obsługi urządzeń mobilnych na pewno będzie interesującą alternatywą dla klasycznych form obsługi.

Liczba i rodzaj przycisków w myszkach gamingowych

Wspominaliśmy już o tym, że myszka gamingowa to akcesorium wyposażone w szereg funkcjonalnych przycisków. W większości innowacyjnych propozycji można je dowolnie programować i przystosowywać do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Dzięki temu gaming lub praca będą wygodniejsze, a podstawowe czynności zajmą Ci mniej czasu. Sprawdźmy zatem dostępne możliwości.

Zacznijmy od dwóch najbardziej podstawowych przycisków – lewy i prawy. Chyba nie musimy przypominać o ich zastosowaniu. Trzeci najpopularniejszy przycisk to ten znajdujący się w rolce. Nie tylko myszki gamingowe są w niego wyposażone – standardowe myszki biurowe również. Niewiele osób w pracy biurowej korzysta jednak z tej opcji. W przypadku klasyczny myszek komputerowych, nie ma ona ciekawych funkcji, a zaawansowane myszki gamingowe pozwalają na zaprogramowanie go do konkretnego zadania. Nieco bardziej rozbudowane konstrukcje myszek posiadają funkcjonalne i programowalne przyciski w bocznych ściankach i dodatkowo przy rolce. To, ile ich ostatecznie będzie i z ilu będziesz realnie korzystać, zależy wyłącznie od formy rozgrywki, zaawansowania samej gry lub rodzaju wykonywanej pracy.

Dla przykładu: Większość pracowników biurowych potrzebuje wyłącznie 2-4 przycisków dla zapewnienia wysokiej efektywności realizowanych czynności. Z kolei graficy, montażyści wideo lub realizatorzy dźwięku to osoby pracujący na wybitnie rozbudowanym oprogramowaniu. Dzięki temu myszka gamingowa z dużą ilości przycisków pozwala im na to, by pod palcami posiadać zadowalającą ilość skrótów.

Chociaż liczba przycisków to parametr definiujący sam sprzęt, duże znaczenie ma także ich responsywność, opór podczas klikania i głośność pracy. Wszystko to zależy od konstrukcji przycisku i rodzaju wykorzystywanych przełączników. Najpopularniejsze przełączniki to Omron i Huano. Warto jednak pamiętać o tym, że na rynku akcesoriów gamingowych znaleźć można wiele innych, autorskich produktów sygnowanych logo mniej popularnych producentów – co wcale nie oznacza, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia lub odbiega od liderów. Myszki gamingowe to urządzenia, których konstrukcja została doprowadzone niemal do perfekcji względem obecnych możliwości technologicznych. Dzięki temu nawet mniejsze firmy są w stanie zapewnić interesujące propozycje w atrakcyjnych cenach. Przekonaj się o tym z naszymi rekomendacjami, które przygotowaliśmy.

Dodatkowe odważniki – czy naprawdę mają one wpływ na komfort graczy?

Myszka gamingowa ma ogromny wpływ na komfort i skupienie użytkowników. Jej waga ma zatem rzeczywisty wpływ na precyzję, wygodę i satysfakcje – co często jest kluczowe dla jakości rozgrywki. Myszki komputerowe przesuwane są po powierzchni biurka nawet kilkadziesiąt razy na minutę. Ich waga nie może zatem przyczyniać się do zmęczenia dłoni i nadgarstka.

Nie oznacza to jednak, że lekka myszka gamingowa jest rozwiązaniem problemu. Gdy połączysz ją z wysoką czułością, może dojść do widocznego spadku precyzji prowadzenia – co z kolei przełoży się na Twoją frustrację przy kolejnym niecelnym strzale. Renomowani producenci coraz częściej oferują możliwość personalizacji wagi myszki gamingowej poprzez stosowanie dodatkowych odważników. Jest to zatem interesująca propozycja, która pomoże w przystosowaniu gryzowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dlaczego warto zainwestować w mysz do grania

Mysz gamingową docenić można dopiero wtedy, gdy jesteśmy w samym sercu rozgrywki i ułamki sekund będą decydować o tym, jaki będzie wynik spotkania. Nie każda gra wybacza błędy, a najlepszym tego przykładem jest popularny na całym świecie Counter-Strike – zwłaszcza gdy na mapie zostajesz sam ze swoim przeciwnikiem w bitwie 1 vs 1. Biorąc pod uwagę, że obydwoje jesteście doświadczonymi zawodnikami, największe znaczenie będzie mieć to, kto pierwszy odda strzał. Mysz gamingowa oferuje możliwość błyskawicznej modernizacji DPI na niższe, co pozwoli na celniejszy strzał z AWP z wykorzystaniem lunety – dzięki czemu z dużej odległości pozbędziesz się wroga, a Twoja drużyna zyska zwycięstwo. Jest to jednak tylko jeden przykład tego, co można zrobić z myszką gamingową, a gracze bywają naprawdę kreatywni.

Określ indywidualne oczekiwania względem myszki gamingowej

W jakie gry najczęściej grasz? Jest to najważniejsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć podczas wyboru konkretnej myszki gamingowej. Jeżeli w większości przypadków grasz wyłącznie dla relaksu, prostsza konstrukcja myszki komputerowej z mniejszą liczbą przycisków i mniej zaawansowanym sensorem będzie rozsądnym wyborem. Nie zaczniesz gubić się w sytuacjach dynamicznych i dużo szybciej wybrniesz z podbramkowej sytuacji. Wykorzystasz też dużo lepiej potencjał gryzonia i zaoszczędzisz dużo pieniędzy w trakcie zakupu. W przypadku wymagających gier i turniejów e-sportowych, zaawansowany model myszki komputerowej to definitywna podstawa. Dostęp do wielu dodatkowych funkcji, przycisków i rolek pomoże Ci zrealizować plan gry, a w efekcie przybliży Cię do osiągnięcia celu – czyli zwycięstwa.

Przykładowe myszki dla graczy

Poniżej przedstawiamy listę myszek gamingowych, które gwarantują nie tylko wytrzymałość, estetyczny design gamingowy i ergonomię. Są to myszki dla graczy, które poza tym wyposażone zostały w zestaw funkcjonalnych przycisków, pod którymi można w prosty sposób ustawić różnego rodzaju skróty klawiszowe. Przekonaj się, że używanie czarów, zmiana broni lub złożone zwody w grach, nie muszą wymagać skomplikowanej sekwencji – wszystko możesz automatyzować, zaskakując tym samym swoich przeciwników lub wirtualnych znajomych.

Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077

Chociaż mysz Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition stylizowana jest na wzór nawiązujący do legendarnego już tytułu (z różnych przyczyn), mysz gamingowa Razer Viper Ultimate dostępna jest również w innych kolorystykach. Dlaczego zatem wyróżniliśmy akurat tę wersję? Ponieważ powstała ona przy współpracy z CD PROJECT RED, co bez wątpienia jest godne uwagi – zwłaszcza dla miłośników wyposażenia firmy Razer.

SRAWDŹ CENĘ I DOSTĘPNOŚĆ

mysz gamingowa Razer

 • Rozdzielczość 20 000 DPI
 • bateria wystarczająca na 70 godzin ciągłej gry
 • Technologia bezprzewodowa Razer™ HyperSpeed
 • Sensor optyczny Razer™ Focus+ 20K o wyjątkowej precyzji
 • Przełącznik optyczny myszy Razer™ (wytrzymujące do 70 mln kliknięć)
 • 74-gramowa konstrukcja (z dedykacją dla e-sportowców)
 • Hybrydowa pamięć wbudowana (opcja zapisania do 5 konfiguracji profili)
 • Śledzenie do 16,51 metra na sekundę (650 IPS)/przyspieszenie 50 G
 • Zaawansowane dostosowanie wysokości LOD
 • Osiem niezależnie konfigurowalnych przycisków
 • Kształt rzeczywiście przystosowany do obsługi lewą i prawą ręką
 • Kółko do przewijania klasy gamingowej z dotykowym sprzężeniem zwrotnym
 • Regulacja czułości w locie (poziomy domyślne: 400, 800, 1600, 2400, 3200)
 • Współpraca z Razer Synapse 3
 • podświetlenie Razer Chroma™ (16,8 miliona kolorów do wyboru)
 • Synchronizacja kolorów między urządzeniami
 • Bezprzewodowy i przewodowy tryb działania.
 • Adapter 2,4 GHz
 • Przewód Speedflex 1,8 m do ładowania i trybu przewodowego
 • Kompatybilność ze stacją ładującą Razer Mouse Charging Dock (stacja załączona w zestawie)
 • Przybliżone wymiary: 127 mm (długość) x 66 mm (szerokość) x 38 mm (wysokość)
 • Kompatybilność z Xbox One w odniesieniu do podstawowych operacji

SRAWDŹ CENĘ I DOSTĘPNOŚĆ

Logitech G502 Hero

SRAWDŹ CENĘ I DOSTĘPNOŚĆ

Delux M629Bu

SRAWDŹ CENĘ I DOSTĘPNOŚĆ

Inphic Pg1

SRAWDŹ CENĘ I DOSTĘPNOŚĆ

Mamy nadzieję, że od teraz wiesz już, jak wybrać wysokiej klasy myszkę gamingową, by spełniła ona Twoje indywidualne potrzeby. Pamiętaj, że w razie wątpliwości, warto weryfikować opinie osób, które kupiły i przetestowały dany model. Materiałów, recenzji lub komentarzy znajdziesz w sieci wiele, a sugerowanie się doświadczeniami innych pozwoli Ci zoptymalizować ryzyko błędnej decyzji. W razie pytań służymy również pomocą i chętnie znajdziemy kilka alternatyw maksymalizujących wyniki i przyjemność z rozgrywki. Wystarczy wysłać do nas wiadomość e-mail. Sprawdź też artykuły o tym, jak wybrać fotel gamingowy do 300 zł lub nieco droższe konstrukcje, czyli fotel gamingowy do 500 zł! Z Chairpc.pl w szybki sposób skompletujesz idealny zestaw wyposażenia dla pasjonata, amatora, aspirującego esportowca lub pro zawodnika.

4 komentarze do “Myszka Gamingowa – Jak wybrać gryzonia? Najważniejsze informacje!

 • 8 listopada 2021 o 11:36
  Bezpośredni odnośnik

  Duża jest różnica między taką tanią myszką i drogą? Bo nie wiem, czy opłaca mi się kupić droższy model myszki do komputera. Gram średnio raz na tydzień po 2-3 godzinki.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2022 o 21:12
  Bezpośredni odnośnik

  Myszka gamingowa to świetne rozwiązanie też dla grafików i osób, które dużo pracują przy komputerze. Jestem freelancerem i mega przyspieszyłem większość czynności gdy zainwestowałem w wielofunkcyjną mysz dla graczy. 🙂

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 09:07
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem projektantem wnętrz i nie wyobrażam sobie życia bez myszki dla graczy. Myszki gamingowe z możliwością regulacji DPI doskonale sprawdzają się przy tworzeniu wizualizacji projektów, dzięki czemu mogę dokładniej wszystko ustawić tak, jak mi się podoba lub tak, jak oczekuje tego ode mnie klient. 🙂 Dlatego chociaż nie jestem graczem to tu trafiłem. Na szczęście już znalazłem model myszki gamingowej, w którym się zakochałem. Ten model z Cyber Punka to totalny sztos mimo ceny!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.